گروه خونی یا گروه شخصیتی!!!!!
تا به حال به این موضوع اندیشیده اید که شاید گروه خونی افراد در شکل گیری شخصیت آنها موثر باشد؟

ر بسیاری از کشورها از جمله ژاپن مردم عقیده دارند که گروه خونی در شخصیت و موفقیت های شغلی نقش دارد و حتی هنگام ازدواج نیز به گروه خونی یکدیگر اهمیت می دهند.
در کشورهای غربی نیز معتقدند که گروه خونی افراد، شخصیت آنها را متاثر می سازد و به این ترتیب تفاوت های افراد را تا حدودی به تفاوت های گروه خونی آنها ارتباط می دهند.
جالب است بدانید که در جنگ جهانی دوم ، ژاپن سربازان را طبق گروه خونی آنها در یک گردان دسته بندی می کرد. این نظریه ، در نهایت برای هر گروه خونی ویژگی های خاص آن را تعیین می کند:

گروه خونی O:
این یک گروه خونی کلی و اصیل است و افرادی که این گروه خونی را دارند در سرتاسر جهان وجود دارند. به همین دلیل نیز اهداکنندگان عمومی هستند، چرا که گروههای دیگر از آن مشتق می شوند. پس همه می توانند دریافت کننده آن باشند.
افرادی که این گروه خونی را دارند از نظر ویژگی های روانشناسی و شخصیتی افرادی اجتماعی و سالم بوده ، تمایل به خوردن غذاهای گوشتی و میوه ها دارند و میل چندانی به گروه غلات ندارند.
چنین افرادی می توانند سیاستمدار، وزیر، سرمایه گذار یا ورزشکار خوبی باشند.

گروه خونی A:
گروه خونی بعدی گروه خونی Aاست که دومین رتبه را از نظر فراوانی به خود اختصاص می دهد.
چنین گروه خونی در افرادی که در آسیا و خاورمیانه زندگی می کنند، بیشتر دیده می شود. این افراد توانایی بیشتری برای مقابله با بیماری های عفونی دارند.
البته در مناطق مدیترانه ای نیز به اندازه منطقه هند و اروپایی گستردگی دارند. این افراد بیشتر به غلات و کمتر به گوشت علاقه دارند.
افرادی عموما خوشبین هستند و در کارهای گروهی سازمان دهنده ، مطیع و در عین حال نیرومند هستند. انعطاف پذیر، تودار و بدون اعمال خشونت هستند و برای کارهای حسابداری ، امور اقتصادی و مالی ، برنامه نویسی ، مهندسی کامپیوتر و نویسندگی شایسته هستند، همچنین کتابداران خوبی نیز هستند.

گروه خونی B:
افرادی که گروه خونی B دارند، علاقه مند به محصولات لبنی و گوشتی هستند و به طور کلی به محصولات کشاورزی نیز تمایل دارند. در جنوب چین بسیاری از افراد دارای این گروه خونی هستند.
این گونه افراد می توانند خود را با شرایط گوناگون وفق دهند. افرادی رک ، حساس ، دارای پشتکار، ناشکیبا و غیرقابل پیش بینی هستند.
رازدار خوبی نیستند و نمی توان اسرار خود را به آنها گفت. این افراد شایسته نویسندگی ، روزنامه نگاری ، هنر و کارهای فکری هستند و می توانند مجری یک برنامه تلویزیونی ، یک بازیکن گلف و آرایشگر خوبی باشند.

                     http://www.aftab.ir/lifestyle/images/261cebb3b93a4e96c1d9da136498222f.jpg


گروه خونی AB:
چنین افرادی ویژگی های مابین گروه های خونی A وB را دارند و در اروپای شرقی بسیار دیده می شوند. به انواع غذاها گرایش دارند.
در بیشتر شرایط و موقعیت های پیچیده ، صحبت خود را به آرامی می گویند. افرادی منطقی ، حسابگر و صادق ، محافظه کار و روراست هستند.
اگر عصبانی شوند براحتی کسی را نمی بخشند. چنین افرادی برای مدیریت ، قضاوت ، نمایندگی ، کارمندی و کارفرمایی ، هر دو مناسب هستند.
بسیاری از آنها نیز ویژگی های لازم برای معلم بودن و تدریس را دارند. البته مقایسه هایی نیز میان گروه های خونی گوناگون مطرح می شود.
افرادی که گروه خونی O دارند علاقه بیشتری به تکروی و مشاغل مدیریتی از خود نشان می دهند و خواهان استقلالند، در حالی که افرادی با گروه خونی A تمایل به فعالیت های گروهی دارند و از هماهنگی لذت بیشتری می برند.
به طور کلی گروههای خونی گوناگون موجب پرداختن یا مقاومت در برابر کارها شده ، گروهی در برابر استرس و فشارهای روحی مقاوم تر و برخی حساس تر هستند و از آنجا که بسیاری از دانشمندان زیست شناسی نیز تاثیر گروه خونی بر رفتار و کردار افراد را تایید می کنند، این مساله بتازگی بیشتر مورد توجه قرار گرفته و در بسیاری از کشورها بویژه کشورهای صنعتی برای پستهای اجرایی و مدیریتی ، هنگام استخدام به نقش گروههای خونی اهمیت داده و بسیاری از جوانان بویژه خانمها نیز هنگام انتخاب همسر به گروه خونی طرف مقابل توجه می کنند تا از نظر پرداختن به کارهای گروهی ، ترجیح دادن مکانهای شلوغ به تنهایی و جاهای خلوت و تحمل استرس ، شخصی را که تناسب بیشتری با ویژگی های روحی خودشان دارد انتخاب کنند.

[ دوشنبه بیست و سوم اسفند 1389 ] [ 16:33 ] [ dr.nik ] [ ]
The ADAM Student Atlas of Anatomyدانلود نرم افزار

The ADAM Student Atlas of Anatomy می تواند ارائه ای بی نظیر و چندگانه آناتومی از تمامی اجزای پیچیده و ساده بدن نشان دهد. این مجموعه به طور بسیار کاربردی به آموزش و توضیح آناتومی می پردازد به طوری که امکان از یاد رفتن آن بسیار کم است ! برای مشاهده آناتومی بدن ، تنها عکس های با کیفیت و رنگی نیست که به نمایش در می آیند ، بلکه عکس هایی واقعی از رادیوگرافی ها و عکس های رنگی نیز در این مجموعه گنجانیده شده است.این اطلس بر آناتومی سطحی تمرکز خود را گذاشته و بر روی نقاطی از آناتومی بدن انسان تمرکز دارد که درک آن برای دانش آموزان مشکل بوده و به راحتی قابل تجزیه و تحلیل نمی باشند. شما از هم اکنون می توانید این مجموعه بی نظیر را به صورت کاملا رایگان و با لینک مستقیم از وبسایت دانلودها دریافت نمایید.

A.D.A.M. Student Atlas of Anatomy آموزش آناتومی برای دانش آموزان با The ADAM Student Atlas of Anatomy


ادامه مطلب
[ جمعه بیست و دوم بهمن 1389 ] [ 21:32 ] [ dr.nik ] [ ]
دانلود نرم افزار آناتومي

Medicina Primal 3D Interactive نام مجموعه ای به همراه 10 سی دی می باشد که تمرکز ویژه ای بر روی جزئیات بسیار دقیق که در آناتومی بدن انسان هست را به صورت ۳بعدی به نمایش می گذارد. این نمایش گذاشتن جزئیات به همراه متن های فراوان و تصاویر گوناگون و ویدیو کلیپ های بسیار در هر زمینه ای می باشد. در این نرم افزار آناتومی ها از اجزای واقعی بدن انسان الگو گرفته اند و شما می توانید با دستورات تعاملی و چرخش کامل اجزای بدن انسان ، افزودن و یا پاک کردن تشریح آناتومی ها از مدل ها و افزودن هر ساختار از استخوان به پوست را به صورت حرفه ای و آسان انجام دهید. عملیات ویرایشی ساده ای که در این نرم افزار گنجانده شده است به شما اجازه می دهدتا از تمامی تصاویر و یا انیمیشن هایی که در این نرم افزار تولید و یا استفاده کرده اید برای کنفرانس های علمی خود به صورت پرینت و یا ذخیره سازی بر روی هارد دیسک خود استفاده کنید.
علاوه بر ویژگی های گفته شده در مورد این نرم افزار ، شما می توانید از هر نقطه دلخواهی از آناتومی بدن که می خواهید ، مدل های ۳بعدی به صورت MRI در ۳سطح و یا حتی بیشتر را دارا باشید. از دیگر ویژگی های این نرم افزار می توان به دارا بودن برش هایی با کیفیت از اجزای بدن ، نمودارهای تشریحی ، اسلایدهای بالینی و انیمیشن های بیومکانیکی اشاره کرد.
شما از هم اکنون می توانید این مجموعه بسیار نفیس و کاربردی را به صورت رایگان و برای اولین بار در میان وبسایت های ایرانی با لینک مستقیم از وبسایت دانلودها دریافت نمایید.

Medicina Primal 3D Interactive بی نظیرترین نرم افزار ۳بعدی آناتومی بدن انسان با نام Medicina Primal 3D Interactive


ادامه مطلب
[ جمعه بیست و دوم بهمن 1389 ] [ 21:27 ] [ dr.nik ] [ ]
مغز
http://www.craphound.com/images/m-brain.jpg


با سلام به همه ی دوستان پست این دفعه درباره ی یکی از جااااالب ترین اعضای بدن یعنی مغز هستش:
مغز انسان حدود 1500 گرم وزن داشته كه كلاً داخل جمجمه قرار دارد .
مغز از قسمتهای زیر درست شده است :
1- نیم كره های مغز
2- تالاموس و عقده های عصبی قاعده ای
3- مغز میانی
4- پل دماغی
5- مخچه
6- بصل النخاع
نیم كره های مغز
نیم كره های مغز دو عدد بوده كه از نظر نردبان تكاملی جدیدترین قسمت مغز می باشند . آنها هدیه اصلی خداوند به انسان بوده و تكامل آن از پستانداران از حدود پنجاه میلیون سال پیش شروع شده و در انسان نماهائی مانند « استرالوپیتكوس» به اوج خود رسید (2 میلیون سال پیش ) .
اختصاص ترین صفت تكاملی ازدیاد تعداد یاخته های عصبی بوده كه پیشرفت شایان آن را در « هموهابیلیس» و « همواركتوس » می توان مشاهده كرد .دوران طلائی بزرگ شدن مغز در « نئاندرتال » « و هموساپینس» (حدود یكصد هزارسال پیش ) آغاز و به انسان ختم می شود .
بدون نیمكره های مخ ، انسان جاندار بی شعوری بیش نیست . تكوین شعور انسان عبارت بوده است از ازدیاد یاخته ها ( نتیجتاً اضافه شدن وزن مغز ) و ارتباطات آنها با یكدیگر برای بهتر شدن قدرت پردازش اطلاعات محیطی و درونی . در « مرگ مغزی » این قدرت از بین میرود چون كل ساختار مغز مضمحل می شود . در درون نیمكره ها حفره هایی پر از مایع نخاعی و جود دارند كه بطن ها نامیده می شوند . دو نیمكره توسط جسم پینه ای به هم متصل می باشند كه در حقیقت ارتباط اصلی نرونهای دو نیمكره با هم می باشند . قسمت های مختلف تشكیل دهندة نیمكره ها شامل قسمت های زیر است :
1- لوب پیشانی .
2- لوب آهیانه ای .
3- لوب پس سری .
4- لوب گیجگاهی .
5- لوب حاشیه ای .


http://www.alzheimer.ca/english/alzheimer_brain_mini_site/images/02a.jpg


لوب پیشانی
لوب پیشانی مهمترین قسمت تكامل یافتة مغز است . مخصوصاً در انسان و انسان نماها این قسمت فوق العاده وسعت پیدا كرده است . قسمتهای خلفی لوب پیشانی ویژة فرمانهای حركتی بوده و از هم گسیختگی نسج این قسمت باعث از كارافتادگی یك اندام می شود . تحریك هر قسمت از اندامها و سر بر روی مكان مخصوصی از این نوار باریك وجود دارد ، قسمتی از این ناحیه ، كه بین دو نیمكره وجود دارد، مختص حركات اندامهای تحتانی می باشد . درقسمت قدامی ناحیة حركتی سرو دست مركز كنترل حركات چشم وجود دارد .
در نیمكرة چپ ، مركز حركتی تكلم درلوب پیشانی می باشد . از هم پاشیدگی نسوج این ناحیه باعث گنگی شده و بیمار قادر به گفتار نیست .آنچه از لوب پیشانی باقی می ماند عبارتست از ناحیه ای كه در جلو قرار داشته و مركز شعور ، منطق ، تفكر و تا حدودی حافظه است . از بین رفتن این قسمت از مغز در دو طرف منجر به كم اهمیت دادن اصول اخلاقی شده و تصمیمات بیمار انفعالی می گردد . اگر آسیب بسیار شدید باشد خلاقیت حركات از بین رفته و ممكن است با حالت اغماء اشتباه شود . یكی از راههای درمان امراض روانی ، در ابتدای سدة حاضر ، عبارت بود از تخریب دو طرفة قسمتهای عمقی لوب های پیشانی و تبدیل بیمار به فردی كه از نظر اجتماعی بیشتر قابل تحمل باشد . متأسفانه اثرات سوء این عمل جراحی باعث شد كه بعداً كمتر مورد استفاده قرار گیرد .
لوب آهیانه ای
وظایف لوب های آهیانه ای در طرف راست و چپ تا حدودی با هم فرق می كنند . علاوه بر تشخیص محل درد ، گرما ، لمس و محسوسات عمقی در باریكة پشت شیار مركزی ، لب آهیانه ای در طرف راست بینش فضائی را در شخص بوجود می آورد . عوارض عمقی لوب طرف راست منجر به از دست دادن جهت یابی فضائی فرد گشته وطرف چپ بدن را در كارهای روزمره فراموش می كند . به حوزة بینائی چپ توجه نكرده و مثلاً ریش خود را در طرف چپ نمی تراشد ، چنین شخصی ردیابی فضائی خود را از دست می دهد . شدت عارضه در بعضی بحدی است كه بیمار عضوی در طرف چپ بدن خود را از یاد می برد و فكر می كند مربوط به شخص دیگری است . لب آهیانه ای در طرف چپ علاوه بر جهت یابی فضائی و محسوسات طرف راست ، وظیفة تكلم را نیز بعهده دارد . اختلال در ریاضیات ، محاسبه ، تشخیص راست و چپ بدن ،خواندن و نوشتن و تكلم پس از آسیب رسیدن به لوب آهیانة چپ دیده می شود .
لوب پس سری
لوب پس سری مسئولیت بینائی را عهده دار بوده و آسیب رسیدن به این ناحیه شخص را بطوركامل یانافص نابینا می كند . یكی از بهترین محسوسات محیطی كه به وسیلة آن مكانیسم پردازش اطلاعات در مغز به وسیلة فیزلوژیست هائی مثل « هوبل » و « ویسل » در دانشگاه هاروارد برملا گشته عبارت است از « حس بینائی » این دو دانشمند به طور سیستماتیك پردازش اطلاعات را از شبكیه تا لوب پس سری دنبال كردند . كار اصلی این پژوهشگران عبارت بود از ثبت تحریك پذیری سلول های شبكیه ، ایستگاه زانوئی و قشر خاكستری مخ ( سلول های ساده ،پیچیده و فوق پیچیده ) در مناطق به اصطلاح 17 و18و19 « برودمن » لازم به یادآوری است كه « برودمن» پژوهشگری بود كه سطح مغز را از 1 تا 52 منطقه بر حسب انواع یاخته های قشر خاكستری طبقه بندی كرد. مثلاً منطقة 46 ویژه حافظه بوده و 44 بیان تكلم را به عهده دارد . « هوبل و ویسل» دریافتند كه به ترتیب كه اطلاعات از یك ایستگاه به ایستگاه دیگری منتقل می شده پیچیده تر و به حقیقت نزدیك تر می شود . مثلاً سلول های شبكیه و ایستگاه زانوئی فقط به بك نقطة نورانی پاسخ داده ، درحالی كه سلول های سادة كورتكس بینائی تنها به یك نوار نورانی با محور خاص پاسخ می دهند . می توان تصور كرد كه این نوار از تعدادی نقطة نورانی درست شده است . بنابر این ، سلول های سادة قشر خاكستری نسبت به یك نقطة نورانی بی تفاوتند . به همین ترتیب كه جلو برویم مشاهده می شود كه سلو لهای پیچیدة كورتكس توسط یك لبة نورانی تحریك می شوند كه محور مشخصی داشته ولی محل آن مهم نیست . بهترین ، تحریك برای یك سلول فوق پیچیده یك گوشه است . با در نظر گرفتن بحث بالا ، هر چقدر از منطقة 17 به طرف منطقة 19 می رویم وظیفة سلول ها پیچیده تر شده به تحریكی نوین پاسخ می دهند . این موضوع در تشخیص فاصله و رنگها بسیار صادق است .
لوب گیجگاهی
این لوب در طرف راست نقش مهمی از نظر هنر تشخیص رنگها و جوانب مختلف دستگاههای موسیقی داشته و در طرف چپ تأثیر مهم آن درتكلم انسان است . درك صداهای شنیده شده و پردازش دستوری گفتار و آماده كردن پاسخ شایسته ، به وسیله لوب آهیانة چپ صورت می گیرد . آسیب رسیدن به لوب گیجگاهی گاهی باعث از بین رفتن توانائی نامگذاری افراد و اشیاء می شود . همچنین لوب های گیجگاهی راست و چپ با هم نقش مهمی در فعال نگهداشتن حافظه دارند. دروازة اصلی ورود اطلاعات محیطی به مغز و ثبت آنها در گرو سلامتی لوب گیجگاهی است .
به نظر می رسد كه « هیپوكامپ» این ناحیه همگام با قسمت های دیگر لوب حاشیه ای نقش كلیدی در قبول یا رد اطلاعات داشته باشند .از این مكان است كه اطلاعات منتشر شده از محسوسات محیطی به نقاط دیگر مغز مخصوصاً لوب های پیشانی می روند .بخش دیگری از فیبرهای آورندة اطلاعات به لوب گیجگاهی از ساقة مغز و هستة « مینرت» می باشد .
از بین رفتن « هیپوكامپ » منجر به عدم توانائی انسان در تثبیت حافظه شده و شخص قدرت انتقال اطلاعات رابه سایر نقاط مغز از دست می دهد .
اگر انسانی هر دو لوب گیجگاهی مخصوصاً دو « هیپوكامپ » را از دست بدهد برای همیشه قدرت ثبت اطلاعات از محیط را برای یادآوری در دراز مدت از دست خواهد داد .در ام- آر- آی روبرو هر دو لوب گیجگاهی به خاطر انسفالیت آسیب دیده و قدرت حافظه بیمار شدیداً صدمه دیده است . حس شامه نیز با لوب گیجگاهی ارتباط دارد .

لوب حاشیه ای
لوب حاشیهای از قدیمی ترین قسمتهای مغز بوده و وظیفه اش بیان غرایض جنسی و تأمین احتیاجات احساسی و تنازع بقاست . لوب حاشیه ای در اصطلاع به « مغز اول » مشهور شده و از اینجاست كه تمام اطلاعات پس از بررسی و فیلتر شدن می توانند به سایر نقاط مغز رسوخ كنند . احساس امنیت درونی با وجود لوب حاشیه ای امكان پذیر است . اینجا محل احساسات قلبی و فردی و عشق و دلدادگی است . با تكیه به« مغز اول » است كه انسان كاری را انجام داده و سپس با مراجعه به منطق و « مغز جدید» یا « نئوپالیوم » پشیمان می شود . در این مكان است كه موجود برای حفظ خود و خانواده حاضر است به استدلال كم محلی كند . كنترل اصلی سلسله اعصاب نباتی هنگام جنگ و ستیز یا پشیمانی و غم و اندوه در دست« مغز اول » یا « آركی پالیوم » می باشد . بالاخره زبان اصلی نهفته در نگاه افراد به یكدیگركه حاصل آن دوست داشتن فردی و یا تنفر از فردی دیگر می شود در لوب حاشیه ای است .

در ادامه سایر قسمت های مغز مطلب گذاشت
ادامه مطلب
[ جمعه هفتم آبان 1389 ] [ 20:20 ] [ dr.nik ] [ ]
راز سلامتي
http://www.biology.ualberta.ca/facilities/strickland/vouchers/0942.JPG

اون هایی که میخوان عمر طولانی داشته باشن مطلب زیر رو کامل بخونن

راز صد‌ ساله شدن
پژوهشگران آمریکایی می‌گویند ۱۵۰ ژن مختلف پروسه پیری را کنترل می‌کنند. به گفته این پژوهشگران هر چه تعداد بیشتری از این ژن‌ها در ریخته ژنتیکی یک فرد موجود باشد احتمال طولانی‌تر شدن عمر او نیز افزایش خواهد یافت.
به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از دویچه وله ، عمر طولانی همراه با سلامتی آرزوی دیرینه انسان است. صنعتی و مدرن شدن دنیای کنونی و‌ پیشرفت‌ دانش پزشکی در افزایش متوسط طول عمر انسان نقش مهمی بازی کرده است. به عنوان مثال در کشورهای صنعتی از ۱۶۰ سال پیش تا کنون متوسط طول عمر هر سال، بیشتر شده است. متوسط طول عمر در این کشورها در حال حاضر ۸۰ سال است.

اما این سوال که چه عواملی طول عمر و پروسه پیری را تحت تأثیر قرار می‌دهند، هنوز پاسخی روشن ندارد. یافتن پاسخ برای این سؤال پژوهشگران بسیاری را در سراسر دنیا مشغول تحقیق هستند. پژوهشگران دانشگاه بوستون آمریکا، در طول تحقیقات گسترده خود در این زمینه، موفق به تهیه یک طرح ژنتیکی شدند. این نقشه ژنتیکی نقش موثر ژن‌ها در پروسه پیری را روشن می‌کند.

پژوهشگران آمریکایی ۱۵۰ ژن مختلف شناسایی کردند که عملکرد آن‌ها در طولانی شدن عمر و حفظ سلامت ثابت شده است. در تحقیق این پژوهشگران، ۱۰۵۵ نفر در فاصله سنی ۹۵ تا ۱۱۹ سال شرکت کردند. این افراد علاوه بر داشتن سن بالا از سلامت نسبی خوبی برخوردار بودند. برای کنترل و مقایسه نقش ژن‌ها در این افراد، گروه دومی به عنوان گروه کنترل در نظر گرفته شد. در این گروه ۱۲۶۷ فرد داوطلب شرکت کردند که والدین آنها به طور متوسط ۷۳ سال عمر کردند.
پیش‌بینی ناتوانی‌های بدنی با افزایش سن

مقایسه نقشه ژنتیکی این گروه نشان می‌دهد که هر چه تعداد بیشتری از ۱۵۰ژن یاد شده در مجموعه ژنوم یک فرد بیشتر باشد عمر او نیز طولانی‌تر است و از سلامت نسبی بیشتری در سنین بالا برخوردار است. نکته اینجاست که این ۱۵۰ ژن خود گاه دچار جهش (تغییر در ساختار ژن) شده و به صورت کاملأ انحصاری در ریخته ژنتیکی برخی افراد موجودند.

پژوهشگران آمریکایی بر اساس این تغییر ساختاری گروه نخست یا گروه “صدساله‌‌ها” را به ۱۹ زیر گروه مختلف تقسیم کردند. نقشه ژنتیکی هر کدام از این زیر گروه‌ها و ارتباط آنها با بیماری‌هایی از قبیل آلزایمر، پارکینسون و بیماری‌ها‌ی قلبی بررسی شده است. نتیجه حاکی از آن است که در درجه نخست: گروه صدساله به طور مشخص کمتر به این بیماری‌ها مبتلا شده و حتی دیرتر دچار عوارض پیری مانند فراموشی شد.

بررسی روند پیری و سلامت افراد در هر کدام از این ۱۹ زیرگروه‌ اما ثابت کرده است که تغییر در هر کدام از ژن‌های این مجموعه در عملکرد‌مجموعه‌ژن‌ها موثر است. مثلأ قدرت شنوایی تحت تأثیر مجموعه‌ای از ژن‌هاست. تغییر در هر کدام از ژن‌های یاد شده، به نوعی در تعادل همکاری ژن‌ها نقش بازی می‌کند و در نهایت قدرت شنوایی را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

پژوهشگران آمریکایی امیدوارند که به کمک این نقشه ژنتیکی، بتوان در آینده احتمال ابتلا به برخی از بیماری‌ها و ناتوانی‌ها را با افزایش سن پیش‌بینی و از بروز آنها جلوگیری کرد. این پژوهشگران اما در مقاله خود در مجله تحصصی Science یادآور می‌شوند “سلامت پیر شدن، تنها حاصل فعالیت‌ژن‌های مشخصی نیست. مصرف دخانیات، کم‌تحرکی و تغذیه نامناسب بیش از آچه تصور می‌کنید در سلامت‌شما موثرند.

[ جمعه هفتم آبان 1389 ] [ 20:10 ] [ dr.nik ] [ ]
سلولهاي درمانگر
http://www.goodcholesterolcount.com/wp-content/uploads/2008/09/heart_stethoscope.jpg

محققان آمریکایی برای اولین بار موفق شدند با استفاده از سلولهای عادی قلب، سلولهایی با توانایی تپیدن تولید کنند، شیوه ای که می تواند منجر به ترمیم جراحتها و نقصهای موجود در قلب توسط خود این اندام شود.

برای اولین بار ساخت سلولهای ماهیچه ای قلب از دیگر سلولهای این اندام حیاتی بدن موجودات زنده امکان پذیر شد. این روش می تواند به عضله معیوب قلب کمک کند تا از طریق تبدیل سلولهای ساختاری به نام "فیبروبلاست" به سلولهای ماهیچه های عروقی یا سلولهای عامل ایجاد تپش در قلب خود را ترمیم کنند.

مسیر تبدیل فیبروبلاست به ماهیچه عروقی آن قدر مستقیم و ساده است که نیازی به شکل گیری سلولهای بنیادین ناپایدار در این روند نیست؛ ویژگی که می تواند بسیاری از مراحل اضافی در روند خلق سلولهای قلب از سلولهای بنیادین را حذف کند.

دیپکا ریواستاوا”" از موسسه بیماریهای عروقی "گلد استون" در سانفرانسیسکو می گوید: "تیمهای دیگر از جمله تیم تحقیقاتی ما تلاشهای زیادی در راستای ساخت ماهیچه های عروقی به کمک سلولهای بنیادین انجام داده است."


http://www.siterooz.com/car/khabar/%D8%B6%D8%B1%D8%A8%D8%A7%D9%86%20%D9%82%D9%84%D8%A8%20%DB%8C%DA%A9%20%D8%A2%D8%AF%D9%85%20%D8%B9%D8%A7%D8%B4%D9%82.jpg


اکنون این محققان فیبروبلاستهای موش را در معرض سه دسته از پروتئین‌های عامل رونویسی به نامهای Gata4, Mef2cو Tbx5 که ژنهای مورد نیاز برای شکل گیری بافت اولیه قلب را فعال می کنند، قرار دادند. این فیبروبلاست‌ها طی چند روز شروع به تغییر کرده و پس از چند هفته به سلولهای ماهیچه ای قلب تبدیل شدند و با گذشت یک ماه تپیدن را آغاز کردند.

محققان همچنین فیبروبلاستهای تغییر یافته را به قلب موش زنده‌ پیوند شده و شاهد تغییر یافتن آنها به سلولهای ماهیچه ای قلب بودند.

قدم بعدی بررسی عملی بودن این شیوه بر روی فیبروبلاستهای انسانی است. محققان همچنین در جستجوی شیوه هایی خواهند بود تا بدون آلوده سازی فیبروبلاستها به ویروسها، شیوه ای که برای انتقال پروتئین های عامل رونویسی به فیبروبلاست موش مورد استفاده قرار می گیرد، آنها را تغییر دهند.

بر اساس گزارش نیوساینتیست، محققان می گویند در آینده با استفاده از ساختارهایی که می توانند عوامل رونویسی را به منظور خلق سلولهای ماهیچه ای قلب از فیبروبلاست بدن خود بیمار، در قلب آزاد کنند می توان عضله های آسیب دیده قلب افراد مبتلا به آسیبهای قلبی را به تدریج درمان کرد.

[ جمعه هفتم آبان 1389 ] [ 20:7 ] [ dr.nik ] [ ]
يك انرژي فوق العاده
http://www.exercisetv.tv/BLOG/post/2010/05/17/image.axd?picture=2010%2F5%2F219_woman_doing_yoga2.jpg
یوگا درمانی:

یوگا یك نظام خودیارى فردى براى حفظ تندرستى و پیشرفت روحى-معنوى است

 تاریخچه شکل گیری این روش چیست؟

یوگا را روش كنترل امواج فكر یا ذهن شرح مى‏دهند. یوگا یك روش رویكرد نظام‏مند دستیابى به وحدت با هستى است و یك مكتب مراقبه فكر است كه انسان را تشویق مى‏كند و یارى مى‏دهد به عالى‏ترین امكانات بالقوه خود دست یابد و آن‏ها را بالفعل كند.

این روش چگونه عمل می کند؟

استادان برجسته یوگا در طول قرن‏ها ظرایف و حالات بدنى انسان را مطالعه كرده و سپس حالات و حركاتى كه به آسانى مى‏توان آن‏ها را تعلیم داد و اجرا و تكرار كرد عرضه كرده‏اند. این حالات و حركات را که هندوان آسانا مى‏نامند آثارى قابل پیش‏بینى روى كاركردهاى بدن انسان مى‏گذارند و از پیدایش دردها و بیمارى‏ها پیش‏گیرى مى‏كنند و یا آن‏ها را درمان مى‏كنند

 روش اجراچگونه است؟

 پهنه قلمروى آساناهاى یوگا وسیع است و حالات و حركات آن گوناگونند. هر آساناى یوگا سه بخش اصلى دارد: یك حركت بدنى، یك فرآیند كنترل فكر، و یك فرآیند كنترل تنفس.فرآیند گردش خون بدن انسانى را مى‏توان با تمرین‏هاى یوگا تقویت كرد و سرعت جریان آن را كم یا زیاد كرد. همچنین این تمرینها، غده هیپوفیز زیر مغز را كه مركز كنترل نظام ترشحات درونى یا هورمون‏هاى درون‏ریز است تحریك مى‏كند. صاحب‏نظران یوگا تأكید مى‏كنند كه تنفس اساس كل زندگى انسان است. نه تنها به این دلیل كه اكسیژن به بدن مى‏رساند، بلكه همچنین به این خاطر كه شبكه عصبى خودكار را تنظیم و تقویت مى‏كند و به آن انرژى حیاتى مى‏دهد.اما آنچه از آثار یوگا بر ذهن و تن آدمى خیلى جالب است تغییر امواج مغزى است.

 این روش چه کاربردی دارد؟

 این روش براى پیش‏گیرى و درمان اسكیزوفرنى، بى‏قرارى عصبى-رفتارى و كم توجهى كودكان و نوجوانان، نگرانى و وسواس و افسردگى، دردهاى پشت، سوءهاضمه، حساسیت مزمن، فشار زیاد خون، تنگى نفس، سردردهاى میگرن، ضعف و خستگى عمومى، بى‏حسى و سردى در دست‏ها و پاها، انواع روماتیسم، مشكلات مفصلى، كمبودهاى هورمونى و چندى دیگر مفید است

 چه انتقاداتی به این روش وارد است؟

 باید توجه شود كه اجراى منظم و طولانى مدت یوگا مى‏تواند تغییرات جسمى و روانى در بدن تولید كند و كوشش‏هاى خودسرانه فردى ممكن است به جاى كمك‏رسانى به آسیب‏رسانى انجامد. اگر بخواهیم درمان قطعى براى برخى دردها و اختلال‏هاى عصبى-روانى و بیمارى‏ها را از یوگا بطلبیم باید آماده باشیم كه استادى وارسته پیدا كنیم و تحت هدایت او به تمرین‏هاى طولانى مدت پردازیم.

طب آیورودا

 طب آیورودا مجموعه‏اى از آگاهى است كه دانشمندان و سالكان هندى در طول هزاران سال به تدریج و بیش‏تر از طریق مراقبه فكرى و درون‏نگرى كسب یا به عبارتى دیگر كشف كرده‏اند.

طب آیورودا نوعى طب كل‏نگر و كلیّت‏گرا است. پیروان این روش پزشكى در یك اصل متفق‏القول‏اند: اساس موجودیت انسان نوعى انرژى كیهانى است كه هوشمند است و بنابراین به آن آگاهى كیهانى نیز مى‏توان گفت. این انرژى به اشكال نر و ماده (چیزى شبیه ینگ و ین چینى) یافت مى‏شود.

 هدف طب آیورودا تطبیق انرژى‏هاى درونى بدن انسان با تغییرات انرژى‏هاى محیطى و حفظ تعادل انرژیایى طبیعى كلّیت وجود انسان است.

 طب آیورودا باور دارد كه بدن انرژیایى یا كوانتومى انسان به واقع كالبد آگاهى و شعور كامل است و این شعور چنان كامل و ظریف‏ساز و ظریف‏پرداز است كه همه چیز را مى‏فهمد و به همه چیز محیط حتى اندك‏ترین افكار و عواطف دیگران واكنش نشان مى‏دهد. بدن انرژیایى/كوانتومى انسان چون نرم‏افزارى عمل مى‏كند كه بدن جسمانى ما را شكل مى‏دهد و كنترل مى‏كند.

 حفظ تعادل طبیعى این كالبد انرژیایى كلید و اساس تندرستى است. بررسى پیشینه بیمار در طب آیورودا افزون بر كاوش تاریخچه زندگى او و معاینه كامل بدنش و كاوش ذهن و احساسش، شامل موارد زیر نیز مى‏شود: توجه به وضعیت اقتصادى-اجتماعى او، بررسى اختربینى او براى تعیین نوع انسانى و امكانات آسیب‏پذیرى او، آزمایش‏هاى خون، ادرار، عرق، آب دهان، خلط سینه و صداى بیمار.

 طبیب آیورودایى معمولاً پیش از اجراى درمان اصلى یك یا چندى از كارهاى زیر را روى بیمار اجرا مى‏كند یا از او مى‏خواهد كه خود اجرا كند: استفاده از مسهل قوى یا خون‏گیرى، روزه‏گیرى )پرهیز كامل از خوراك براى مدتى معین یا پرهیز از برخى گونه‏هاى خوراكى براى مدتى دراز یا همیشه(، حمام گرم و سرد، رژیم غذایى گیاهى پاك كننده یا ضدعفونى كننده امعاء و احشاء خون، روغن‏هاى احیا كننده پوست و غیره. سپس داروهاى گیاهى به بیمار داده مى‏شوند كه همه انواع بافت‏ها، نظام‏ها و انرژى‏هاى بدنى او را دگر بار متعادل و هماهنگ با یكدیگر كنند

 این روش درمانی استفاده از روش‏هاى درمانى غیردارویى یا به عبارت دیگر داروهاى غیر عینى را نیز به خوبى دریافته و بر این اساس از ذكر، تنفس یوگایى، اعمال تشریفاتى خاص(135) و دیگر روش‏هاى معتبر كهن در درمان استفاده مى‏كند، و در برخى از موارد بیمارى‏هاى عصبى-روانى از روش‏هاى مراقبه فكر بهره مى‏گیرد.

 این روش چه کاربردی دارد؟

طب آیورودا نه تنها در بیمارى‏هاى داخلى و پوستى و عصبى-روانى بلكه در همه دیگر رشته‏هاى پزشكى فعال است و به عنوان مثال شاخه‏هاى مامایى و زایمان، بیمارى‏ها و مشكلات زنان، طب كودكان، روان‏شناسى و جراحى نیز دارد. یكى دیگر از شاخه‏هاى درمانى طب آیورودا كه به تازگى اهمیت آن را در پزشكى نوین غربى شناخته‏اند رشته اختلالات جنسى است.

 بسیارى از دیگر روش‏هاى پزشكى مكمل چون هومیوپتى، رنگ درمانى، گیاه‏درمانى، آوادرمانى، نوردرمانى، سنگ‏گهر درمانى، رادى استزیا، اكسیژن درمانى، اندیشه درمانى، آب درمانى، طبیعت درمانى و غیره به نوعى از طب آیورودا بهره گرفته‏اند، به آن پیوسته بوده‏اند و یا از بستر اساسى آن برخاسته‏اند. و نباید فراموش كرد كه عطر درمانى و غذا درمانى نیز چنان بوده‏اند. طب آیورودا به واقع نوعى نظام زندگى است كه به علت توجه و تأكیدى كه بر انرژى‏هاى بالقوه و ناپیداى بدن انسان دارد.

باخ درمانی

این روش درمانى یك نظام داروهاى طبى گیاهى است كه دكتر ادوارد باخ پرورش داد.

 

تاریخچه شکل گیری این روش چیست؟

 دكتر باخ ثابت كرد که شبنم گرم روى برگ و گل گیاهان دارویى، خواص شفابخش گیاهی را كه از روى آن گرد آورى مى‏شود با خود دارد.

 این روش چگونه عمل می کند؟

 آثار شفابخش داروهاى باخ در اثر انتقال انرژى نادیدنى گیاه به درون آب می باشد که نوعى نفوذ "قدرت گیاه" به درون ملكول‏هاى آب است. این باور وجود دارد که ماده گیاهى، خواص انرژیایى خود را به طریقى هنوز ناشناخته به درون آب انتقال مى‏دهد.

 روش اجرا چگونه است؟

 چون گردآورى شبنم سحرگاهى از روى برگ و گل گیاهان براى تهیه و عرضه داروها كارى فوق‏العاده دشوار از نظر عملى و خیلى گران هزینه از نظر اقتصادى بود او به فكر افتاد كه گل‏ها و برگ‏هاى گیاهان داراى خواص شفابخش را در شیشه محتواى آب خالص چشمه گذارد و به مدت چند ساعت در نور خورشید قرار دهد. او كشف كرد كه این كار طریقى بسیار مؤثر براى بارور كردن آب شیشه با خواص شفابخش گیاه بود. اگر تهیه دارو به چند بخش گیاه چون غنچه و گل و برگ و شاخه‏هاى نازك و ریشه و پوست گیاه نیاز داشت این اجزاء همگى نیم ساعت در آب چشمه جوشانده مى‏شد و سپس مایع دارویى به طریق پیشین آماده مى‏گردید.

 این روش چه کاربردی دارد؟

 این روش بیش‏تر براى درمان آشفتگى‏ها و اختلالات عصبى و عاطفى و روانى و همچنین درمان بیمارهاى جسمى مفید می باشند. به عنوان مثال بیمارى فوبیا (ترس)، بى‏ارادگى و ضعف تصمیم‏گیرى، بى‏اعتقادى و سستى ایمان، اوهام و افكار وسواسى و امراض جسمى از این روش قابل درمان می باشند.

[ پنجشنبه ششم آبان 1389 ] [ 12:44 ] [ dr.nik ] [ ]
طب از نوع ابوعلي سينا
http://www.complementary-therapy-courses.com/wp-content/uploads/2008/07/nutrition.jpgگروهی بر این عقیده‌اند که مجموعۀ تفکرات و نبشتارهای دانشمندان پس از اسلام در ایران را طب اسلامی بنامند و این جمعیت دانشمند، عمر تفکراتشان تا نیمۀ اول قرن چهاردهم ادامه دارد و اگر این تعریف را مصداق درست طب اسلامی بنامیم نگارنده بیش از هزار و دویست عنوان کتاب از این متفکران پیرامون طب شناسایی کرده و در یک کتاب‌شناسی گرد آورده است. اگر از من بپرسند که آیا این مجموعه تفکرات که نتایج درمانی نیز دربردارد طب اسلامی است، خواهم گفت، نه – چون علیرغم وجود بخش عمده‌ای ازدستورات مذهب درلابلای روش‌های تشخیص وتداوی ودرمان علما و حکما و بهره‌گیری از امدادهای غیبی و معنوی و ساماندهی دستورات و رفتارهای ائمه دین به صورت رفتارهای درمانی یک روش درمان کاملاً مذهبی و اسلامی نیست و شالودۀ آن بر طب تجربی یونانی استوار است و از اعتقادات مذهبی و تجربیات مردمی و تتبعات و ابتکارات شخصی حکما نیز برای تکمیل آن استفاده شده است.
ب- عقیدۀ دومی وجود دارد که اسلام دین کامل است و برای زندگی انسان برنامۀ جامعی دارد و اگر مذهبی برای نجات انسان از عمق رذالت و خفت برنامه‌ای دارد و می‌تواند او را تا اوج فلاح و سعادت برساند، پس یقیناً تحقق این برنامۀ روحی بدون وجود یک برنامۀ جسمی میسر نیست و بر اساس این دیدگاه از همان پیامبران و امامانی که درمان روح را داده‌اند درمان جسم را نیز جویا شدند.
و بنابراین تعریف دیگری از طب اسلامی مطرح است و آن اینکه برآیند مجموعه دستورات مذهب مندرج در قرآن کریم و منابع احادیث و روایات که به صورت مستقیم از رابط وحی نقل شده و یا از ادیان پیامبران و ائمه علیهم‌السّلام استفاده شده است و یا در رفتارها و اخلاق آنان مشاهده گردیده و برای ما نقل شده است، طب اسلامی است و ساماندهی آن در قالب یک مجموعه و مکتب درمانی راهگشای بشریت در درمان بیماری‌های جسم و روان خواهد بود.
ج- نظریۀ سومی نیز هست که می‌توان گفت نظریۀ حاکم است و می‌گوید اساساً در اسلام طب وجود ندارد و درمان مبتنی بر تحقیق و تجربه است و اسلام مردمان را در این زمینه به خود واگذاشته است و بُرد علم را بیش از بُرد وحی می‌داند و تفکرات پیامبران را در بُعد جسم موقوف به زمان ابلاغ رسالت آنان می‌پندارند و وسعت زمانی برای آن قائل نیستند، البته این گروه غالباً برای سایر تفکرات اسلام در بُعد تربیت روح و روان و یا روابط اجتماعی و حقوقی وی نیز قائل به تبعیت محض از دین نیستند.
این اعتقاد موجب شده است تا نگاهی جامع از روی تحقیق و تفحص به دستورات اسلام افکنده نشده و از سر اعتقاد مورد بررسی قرار نگیرد و تفکرات و اندیشۀ طب اسلامی قالب و نظام نیافته و سامانی نداشته باشد و رهنمودهای نجات‌بخش اسلام بسان دری ارزشمند و شفابخش در خرابه‌های جهل و فراموشی و عناد در گوشه کناره‌های تاریخ دفن گردد.
امید قطعی ما این است که نسل انقلاب اسلامی در دهۀ سوم به منابع معتبر مذهبی روی آورد و دستورات مذهب در زمینۀ درمان را جمع‌آوری و سامان دهد و با بیان علم، آن را کاربردی سازد و با وضع قوانین مناسب و ایجاد بستر فرهنگی شایسته در رفتارهای اجتماعی مسلمانان جاری و ساری سازد.
و اینک فرصت را غنیمت شمرده و تصویری خلاصه و جامع از رفتارهای درمانی در طب اسلامی را تقدیم می‌داریم، باشد تا فرصتی پدید آید و تمامی نکات ظریف بحث به صورت مبسوط و مستدل هر کدام در قالب پِژوهشی مستقل به جامعۀ علمی ارایه گردد.


         http://www.muslimphilosophy.com/sina/gal/avicenna-01.jpg

آیا رفتارهای درمانی اسلام علمی است؟

این سؤال که آیا رفتارهای اسلامی علمی است یا خیر، ذهن بخش عظیمی از مردم را پر کرده است و درک غیرواقعی از این حقیقت موجب انزوای ظالمانۀ آن از صحنۀ فرهنگ و اندیشه شده است و از این جهت برای تنویر فکر مخاطب سعی می‌شود تا این غبار از چهرۀ منور احکام درمانی اسلام زدوده شود.
قبل از ارائه این توضیح لازم است تعریفی از علم ارایه گردد. اگر تعریفی گویا و جامع از علم را از مجموعه تعاریف موجود جویا شویم به این پاسخ‌ها خواهیم رسید.
الف- برآیند تفکرات بشر در طول تاریخ و تبلور تجربیات وی را علم گویند. بر اساس این تعریف ممکن است کاوش فکری و تلاش بشر منجر به کشف قانون قطعی حاکم بر روابط اجتماعی، نظام طبیعت، شالودۀ خلقت و روابط اجزاء ماده بشود و یا برعکس به لحاظ عدم توان استیلا بر کلیت حاکم بر جهان به نکته‌ای توجه کرده و عمیق شود و دقت و تمرکز او بر یک نقطه، او را از توجه به روابط و ضوابط حاکم بر نظام کلان هر موجود و ارتباط آن با جهان هستی بازدارد و از فهم قوانین حاکم بر آن غافل بماند و علم با چنین تعریفی همیشه در حال تحول است که برخی این تحول را رشد می‌نامند و به نظر نگارنده همه جا این تحول رشدآمیز نبوده و چه بسا سیری انحرافی و گاهی قهقرایی داشته است که در این مقال فرصت ذکر مثال نیست.
ب – تعریف دوم از علم تعریفی است که از منابع اسلامی استفاده می‌شود و بر اساس این تعریف علم نور است و خداوند آن نور را در قلوب کسانی قرار می‌دهد که می‌خواهد (یا شایستگی دارند). «اَلعِلمُ نُورٌ یَقذِفُهُ الله فی قُلُوب مَن یَشاء» و گاهی به صورت قدرت تشخیص به کسانی داده می‌شود که خود نگهداری خداگونه داشته باشند «وَ مَن یَتَقِ الله یَجعَل لَکُم فُرقاناً» و قطعاً ارکان اصلی علم در دست کسانی است که خداوند آنان را راسخون در علم شمرده است و آنان از پایداران و تیزبینان و حقیقت بینان این عالمند و بر اساس اتفاق آراء محدثین و مفرسین، این دسته کسان جز ائمه اطهار علیهم‌السّلام نیستند.

علی ایحال راه‌های وصول به علم با تعریفی که گذشت منحصر به طرق ذیل است:

1- راه مستقیم بی‌پیرایه و بی‌شائبه و بی‌تردید وحی که از سوی پروردگار عالمیان به عنوان علم مطلق و به وسیلۀ فرشتۀ ویژۀ وحی بر پیامبران و معصومین از غیر پیامبران مطالبی گفته می‌شده و یا حقیقتی برای آنان عیان می‌گردیده است که علم محض و بدون ضرورت تکمیل و تجدیدنظر و ازلی و ابدی بوده و برای همیشه تاریخ نظریه‌ای معتبر و ماندگار است.
2- از طریق الهام و اشراق خداوند به کسانی که دارای قلبی پاک و ضمیری روشن و نیکخواه هستند مطالبی می‌دهد که بر حسب گنجایش و وسعت خواست و نظر آنان رهگشای راهی از مسیرهای مورد نیاز زندگی است، چه کوتاه چه بلند، چه جزئی و چه کلی، به هر حال این علم محض و از مبدأ علم مطلق است و نمی‌توان گفت تکرار تجربیات بشر در تاریخ موجب ضرورت تجدیدنظر در این نوع از آگاهی خواهد شد.
3- علمی که به صورت غریزه و انجام رفتار ناخودآگاه خداوند در موجودات ذی‌حیات روی کرۀ زمین به ودیعه نهاده است و به وسیلۀ آن آگاهی، نیاز خود را تأمین می‌کنند و خود را با سرد و گرم طبیعت می‌سازند و به حیات نسل خود ادامه می‌دهند و از خود دفاع می‌کنند و برای خود لانه می‌سازند و در دل خاک برای زمستان خود توشه انبار می‌کنند.
این علم نیز قطعی و ماندگار است و چون از منبع علم مطلق دریافت شده است لازم به تکمیل و تجدیدنظر نیست – مار همیشه از پونه فرار می‌کند (به عنوان گیاه ضد سم) و گربه همیشه از سنبل‌الطیب استفاده می‌کند برای رفع دل درد و مسکّن گربه قرن بیستم به دیکلوفناک روی نمی‌آورد و ببر با خوراک نروک مانع زایمان خود می‌شود و به قرص ضدبارداری اعتنا نمی‌کند و...
بنابراین با تعریفی که از علم گذشت آن علمی همه سونگرتر و ژرف‌اندیش‌تر و سازگارتر است که با وحی و الهام ارتباط تنگاتنگ‌تری داشته باشد و از سرچشمۀ الهام و اشراق بهره‌مند و با قوانین طبیعی حاکم بر سرشت جهان و هستی و جهانیان منطبق‌تر باشد، در این صورت این علم مفید، کارا، مشکل‌گشا، ساده و غیرقابل تجدیدنظر و منطبق با عقل و اندیشه و بی‌زیان و عوارض جانبی و موافق روح و روان و طبیعت جسم آدمی خواهد بود و اگر بخواهیم این تعریف را تطبیق دهیم فقط در علمی می‌یابیم که منتسب به اسلام عزیز و مرتبط به پیامبران و ائمه علیهم‌السّلام است.

ویژگی‌های عمومی رفتارهای درمانی در طب اسلامی

در اندیشۀ اسلام انسان اسوۀ خلقت و عصارۀ جهان و به تعبیری کامل‌تر انسان خودِ جهان است و بر اساس این تعریف انسان محور و مدار اصلی است و از مجموعه سیارات و فلکیات و خورشید و ماه و ستارگان و امواج ساطع شده از آنان تأثیر می‌پذیرد و از تمامی شرایط حاکم بر محیط زیست و معیشت اعم از مادی و معنوی و حیوانی و نباتی آسمانی و زمینی، ریز و درشت و خرد و کلان بهره می‌گیرد و از سوی دیگر استعداد و گنجایش و توان او به گونه‌ای است که می‌تواند بر تمامی ارکان خلقت مسلط و چیره گردد و جهان را به تسخیر مادی و معنوی خود در آورد.
و با این همه باید همسان و هم‌آوا با تمامی موجودات خلقت به سوی خداوند تعظیم کند و با خضوع و خشوع به حمد و تسبیح او سبحانه و تعالی و تابع و تسلیم امر او سر به سجدۀ عبادت بساید.
از این جهت رفتارهای درمانی مناسب انسان اسلام رفتاری است دارای ویژگی‌های عمومی ذیل که به ضرورت تصویرپردازی و خلاصه‌نگاری در این مقال به ترتیب ذیل بیان می‌گردد که در ادامه مطلب گذاشتم
خوب برای دانستن بیشتر در این زمینه به ادامه مطلب مراجعه فرمایید...
ادامه مطلب
[ پنجشنبه ششم آبان 1389 ] [ 12:42 ] [ dr.nik ] [ ]
استخوان
http://www2.gvsu.edu/~schnizlk/bone111.gif
Z-R:با سلام قبل از اینکه این پست رو شروع کنم میخوام چند لحظه خودتون رو بدون استخون فرض کنید...
خب حالا بریم سر مطلب
استخوان‌بندی یا اسکلت انسان آن بخش از بدن انسان است که از جنس استخوان بوده و به عنوان نگهدارنده قطعات بدن به یکدیگر عمل می‌کند.

انجام حرکات بدن در یک جانور پرسلولی فقط بر عهده ماهیچه ها نیست و جانوری که تنها از ماهیچه‌های خود برای حرکت کردن استفاده کند، حرکاتش بسیار کند خواهد بود. در عوض جانورانی که برای ماهیچه‌های خود تکیه‌گاهی دارند حرکتشان هم به نسبت سریع است این تکیه‌گاه را اسکلت می‌نامند.

دو نوع اسکلت وجود دارند :

داخلی
خارجی

جانوران دارای اسکلت خارجی معمولاً جثه‌های کوچکی دارند.

در عوض امروزه بزرگ‌ترین جانوران کره زمین مانند فیل دارای اسکلت داخلی هستند جنس اسکلت داخلی ازاستخون غضروف و یا هر دو باهم است. یا

اسکلت بدن از تعداد زیادی استخوان تشکیل شده است که بعضی از آنها فرد و بعضی دیگر زوج هستند. استخوانها از نظر شکل و اندازه بسیار متفاوت می‌باشند ولی بطور کلی آنها را به 5 گروه اصلی می‌توان تقسیم‌بندی کرد.
  1. استخوانهای مداز : استخوان مداز ، از یک تنه تقریبا استوانه‌ای با یک قسمت پهن در دو انتها تشکیل شده‌اند. این گروه بیشتر استخوانهای اندامهای فوقانی و تحتانی را در بر می‌گیرد.
  2. استخوانهای کوتاه : از نظر شکل تفاوتهای زیادی باهم دارند ولی بطور کلی می‌توان آنها را به شکل مکعب در نظر گرفت. این گروه استخوانهای قسمت پروکسیال دست و پا را در بر می‌گیرند که به ترتیب استخوانهای کارپال و تارسال نامیده می‌شوند.
  3. استخوانهای پهن : استخوانهای پهن در مقایسه با قطرشان سطح پهن دارند و شامل استخوان های سخت جمجمه و دنده‌ها می‌باشند.
  4. استخوانهای نامنظم : استخوانهای نامنظم در نظر شکل تفاوتهای زیادی باهم دارند و در هیچکدام از گروههای فوق قرار نمی‌گیرند و شامل استخوانهایی می‌شوند که ستون فقرات و بعضی از استخوانهای جمجمه را تشکیل می‌دهند.
  5. استخوانهای سزامویید (کنجدی) : این استخوانهای در تاندونهای نزدیک مفاصل ظاهر می‌شوند مهمترین استخوان این گروه ، استخون کشکک می‌باشد.

ساختمان استخوان

استخوان بافتی است همبندی ، که از سخت‌ترین بافت های بدن انسان بشمار می‌رود. استخوان از یک ماده بنیادی آلی که در نمکهای غیر آلی ذخیره شده‌اند تشکیل شده است. سختی استخوان به سبب وجود همین نمکهای غیر آلی است که تقریبا 60% وزن کل استخوان را تشکیل می‌دهند. این نمکها عمدتا شامل کلسیم ، فسفات و مقداری منیزیم و کربنات می‌باشند. خارج کردن نمکهای کلسیم از یک استخوان با قرار دادن استخوان در اسید معدن رقیق امکان پذیر است.

شکل استخوان پس از خارج کردن نمکهای کلسیم بهم نمی‌خورد ولی نرم می‌شود. به‌طوریکه مثلا یک استخوان دراز را آنقدر می‌توان خم کرد که دو انتهای آن به هم برسند. یک غشای همبندی به نام پریوستیوم periosteum سطح خارجی استخوانها را می‌پوشاند. این غشا در مفاصل حرکتی که با غضروف مفصلی پوشانده شده‌اند، وجود دارد. پریوستیوم محتوی یک شبکه عروق خونی است که از طریق آن ، عروق به داخل استخوان نفوذ می‌کنند. در برش عرضی ، دو گونه استخوان تشخیص داده می‌شود.

استخوان متراکم

با چشم معمولی و غیر مسلح ، به صورت متراکم و بی شکل دیده می‌شود، و لایه خارجی استخوان را تشکیل می‌دهد. موقعی که استخوان متراکم زیر میکروسکوب مورد بررسی قرار می‌گیرد، واحدهایی با آرایش منظم مشاهده می‌شوند که سیستم هاورس نام دارد. سیستم هاورس از قسمتهای ریز تشکیل شده‌است.
  1. یک حفره مرکزی (مجرای هاورس) که محتوی اعصاب و عروق است.
  2. دوایر متحدالمرکز استخوانی (لاملا) که حفره مرکزی را احاطه کرده‌اند.
  3. لاکونا به فضاهای بین لاملا که محتوی سلولهای استخوانی هستند گفته می‌شود.
  4. کانالیکولها ، مجاری باریکی هستند که لاملا عبور کرده و به لاکوما وصل می‌شوند. از میان همین مجاری است که مواد غذایی بوسیله رگها به داخل مجرای هاورس پخش می‌شوند.
مابین سیستم‌های هاورس مجاور ، لاملاهای دیگر به نام لاملاهای میان بافتی وجود دارند. و دورتادور محل استخوان توسط لاملاهای دیگری به نام لاملاهای محیطی احاطه شده است. مجاری هاورس مجاور هم ، به وسیله مجاری عرضی باریکه (مجاری ولکمن Volkmann's canal) به یکدیگر متصل می‌شوند و از میان همین مجاری است که رگها از یک سیستم هاورس به سیستم دیگر راه می‌یابند. گرچه استخوان متراکم با چشم معمولی بی شکل به نظر می‌آید، ولی می‌توان فضاهایی را در آن مشاهده کرد که تفاوت عمده میان استخوان متراکم و اسفنجی در اندازه همین فضاهاست.
ادامه مطلب
[ دوشنبه دوازدهم مهر 1389 ] [ 18:24 ] [ dr.nik ] [ ]
ژنها
http://www.uwomeds.com/uwomj/v78n3/backcover.jpgهر ژن از یک ژن

خط تفکری که تاکنون در مورد پیوستگی ژنتیکی ارائه شد، در تولید اشکال حیات دائماً دقیق تر شده است. زیست زایی تولیدمثل نام می گیرد؛ تولیدمثل در سطح سلولی توصیف می شود؛ تقسیم سلولی میتوز نام می گیرد؛ کروموزوم ها تقسیم طولی می یابند و یا دقیق تر همتاسازی می کنند چرا که هر کروموزوم جدید نیم کروموزوم نیست بلکه کروموزوم کامل است؛ و در نهایت عناصر سازنده کروموزوم ها، که کروماتیدهای قابل مشاهده و یا ژن های غیرقابل مشاهده باشد می توانند همتای خویش را بسازند. طی دوره ای طولانی بین سال های 1883 تا 1953، یعنی مدت هفتاد سال، پیشرفت چندانی در گسترش این مفهوم حاصل نشد. پیشرفت دانش ژنتیک به درستی روشن ساخت که می توان گفت: «هر ژن از یک ژن به وجود می آید».

اما این قیاس بر پایه شواهدی بود که نشان می داد پیوستگی ژنتیکی با تقسیم سلول ها و یا وقتی سلول های جنسی تشکیل و یا لقاح فرد جدیدی را می سازند، گسسته نمی شود. با این سطح دانش می شد گفت که یک ژن بر روی کروموزومی خاصی جای دارد ولی هنوز کسی نمی دانست که سرشت ژن چیست. ژن و همتاسازی آن مفاهیمی کاملاً انتزاعی بودند.

هر مولکولDNA از یک مولکولDNA

در دهه پس از سال 1944، وقتی معلوم شد که ماده فیزیکی وراثت بر خلاف تصور عمومی اولیه نه پروتئین بلکه داکسی ریبونوکلئیک اسید (DNA) است همه چیز یکسره تغییر کرد. وقتی ج.د.واتسون و اف.اچ.سی کریک در سال 1953، بر پایه شواهد شیمیایی و داده های مبتنی بر پراش پرتو X اعلام کردند که مولکولDNA یک مارپیچ دوگانه است مسئله همتاسازی دوباره جان گرفت. دو رشته DNA ستون فقره قند ـ فسفات ـ قند ـ فسفات دارند که از آنها بازهای پورین و پیریمیدن به سمت داخل و محور ماریپچ امتداد می یابند و با پیوند هیدروژنی بی بازهای آدنین دیستمین و گوانین و سیتوزین دو رشته با هم جفت می شوند. در اینجا معلوم شد که مسئله اصلی پیوستگی ژنتیکی سرشت مکانیسمی است که توسط آن DNA همتاسازی می کند.


به چند جنبه از مدل DNA و همتاسازی آن باید تأکید کرد. نخست اینکه دو رشته مارپیچ DNA مکمل هم هستند. آنها یکسان نیستند. بخشی از یک رشته که توالی ـ CATCATCAT ـ دارد در رشته مقابل توالی مکمل ـ GTAGTAGTA ـ را خواهد داشت و از هر جهتی که آن را بخواهیم از توالی رشته اول کاملاً متفاوت خواهد بود. تعادل میزان آدنین در برابر تیمینی و گوانین در برابر سیتوزین در تمام مولکول های DNA، صرف نظر از نسبت AT GC: AT، ویژگی DNA دو رشته ای و نه تک رشته ای است. به همین ترتیب برابر بازهای پورین در برابر بازهای پیریمیدن از خواص DNA دورشته ای و نه تک رشته ای است. خود همتاسازی فرآیندی نیست که بتواند در یک مرحله با DNA تک رشته ای انجام شود. DNA تک رشته ای قالبی برای رشته مکمل می سازد و جهت آن در طول مولکول معکوس است چون پیوندهای 5-3 فسفات %D

رفته رفته شواهدی یافتند که درسیتی این فرضیه را تقویت می کرد. یکی از شواهد اولیه مهم این کشف آرتور کورنبرگ (1956) بود که برای سنتز آزمایشگاهی DNA باید ذخیره ای از نوکلئوتیدتری فسفات ها در محیط وجود داشته باشد که پیوندهای فسفاته پر انرژی موجود در آنها امکان تشکیل پیوندهای استری فسفات ها را در طول زنجیره فراهم سازد. محاسبات سیروس لیونتال و اچ.آروکرین و دیگران نشان داد که انرژی لازم برای در هم تابیدن مولکول بسیار درازDNA به نحوی که از هم باز نشود خیلی زیاد نیست و فقط بخش کوچکی از انرژی در دسترس نوکلئوتیدهای تری فسفات سلول است، در حالی که زمان لازم برای این کار کوتاه است، مدلی پیشنهاد شد که مارپیچ دوگانه از یک انتها به شکل پیشرونده ای از هم باز می شود و در همان حال که باقی مولکول همچنان دست نخورده مانده است، همانندسازی رشته های از هم جدا شده شروع می شود. پل دوتی و ج.مارمور مستقل از هم دریافتند که قرار دادن DNA در معرض دمای بخرانی بالا موجب تفکیک رشته های مارپیچ دوگانه می شود و اینکه اگر این عمل با سرد کردن تدریجی دنبال شود دو رشته دوباره به هم می پیوندند. بدین ترتیب معلوم شد که هنگام سردکردن مخلوطی از آنها می توان از انواع معینی از DNA دو رگه را به وجود آورد.

برای مطالعه بیشتر به ادامه مطلب مراجعه کنید.
ادامه مطلب
[ دوشنبه دوازدهم مهر 1389 ] [ 18:2 ] [ dr.nik ] [ ]
دارو رساني از طريق سلول
یک گروه از دانشمندان نانو؛کوله پشتی های سلولی برای حمل و تحویل مواد شیمی درمانی ابداع کرده اند.............

یک گروه از دانشمندان نانو،کوله پشتی های سلولی برای حمل و تحویل مواد شیمی درمانی ابداع کرده اند.

سلول هایی که این کوله ها را همراه خود دارند همچنین میتوانند تومورها را نیز شناسایی کنند،یا به آجر های ساختمانی برای مهندسی بافت ها تبدیل شوند.

محققان دانشگاه MIT که مخترعان چنین کوله پشتی های ظریف و میکروسکوپی هستند،معتقدند که برای اولین بار در جهان توانسته اند چنین بسته ی مصنوعی را به یک سلول متصل کنند.

این کوله پشتی های پلیمری به پژوهشگران این امکان را میدهد که از سلول های بدن برای حمل بارهای بسیار اندک استفاده کرده و حرکت های آن ها را با استفاده از میدان های مغناطیسی دست کاری کنند و از آنجا که هر بسته تنها منطقه ی بسیار کوچکی از سطح سلول را میپوشاند،پس با عملکردهای طبیعی سلول تداخل و منافاتی ندارد و مانع از تعامل آن با فضای خارج نمیشود.

[ سه شنبه سی ام شهریور 1389 ] [ 22:37 ] [ dr.nik ] [ ]
شستن صورت
شستن صورت

چه پوست شما خشک، باشد چه حساس و چه چرب، با فرآورده‌ ها و توصیه ‌های گوناگونی برای تمیز کردن صورت مواجه هستید.

در چنین وضعیتی این که چند وقت به چند وقت باید صورت را شست و این که از چه موادی باید استفاده کرد،‌ ممکن است گیج‌ کننده باشد.

پاک کردن بیش از حد صورت با آب و صابون یا حلال ‌ها ممکن است کارکرد طبیعی پوست به عنوان سد محافظتی را مختل کند و به قرمزی و خشکی پوست منجر ‌شود. با این حال این مشکل معمولا دست ‌ها و نه صورت را مبتلا می‌ کند و افرادی که به طور مرتب دست‌ های ‌شان در معرض آب قرار دارد یا دست‌ های ‌شان را برای کارشان به طور مرتب می‌ شویند مانند جراحان و پرستاران و نیز گاهی افرادی که وسواس تمیزی دارند، بیشتر در معرض آن هستند.


ادامه مطلب
[ یکشنبه بیست و هشتم شهریور 1389 ] [ 22:0 ] [ dr.nik ] [ ]
پنجره هوشمند
پنجره‌های هوشمند امروزی چندان مقرون‌به‌صرفه نیستند. شرکت سولادیم موفق‌شده با استفاده از ترکیبات تازه و جدیدترین تکنیک‌ها شیشه‌های هوشمند ارزان و با قابلیت‌هایی منحصر‌به‌فرد ایجاد کند.
پنجره‌های هوشمند

استفاده از پنجره‌هایی که می‌توانند با کاهش یا افزایش جذب نور روشنایی و دمای خانه‌ها را تنظیم کنند می‌تواند تأثیر به‌سزایی در کاهش مصرف انرژی و هزینه‌های خانوار داشته باشد. با این حال به کارگیری این پنجره‌ها با هزینه تولید بالای 10دلار برای هر مترمربع در منازل و دفترهای کار چندان مقرون‌به‌صرفه به نظر نمی‌رسد.

به گزارش تکنولوژی ریویو، شرکت Soladigm موفق شده است با به کارگیری تکنیک تازه‌ای ساخت شیشه‌های هوشمند حساس به تغییرات جریان الکتریکی -الکتروکرومیک- را بسیار‌ مقرون‌به‌صرفه‌تر از قبل کند. این شرکت رقم دقیقی را عنوان نکرده اما به نظر می‌رسد هزینه‌ها حداقل 80درصد کاهش داشته باشند.


ادامه مطلب
[ یکشنبه بیست و هشتم شهریور 1389 ] [ 21:58 ] [ dr.nik ] [ ]
جدول تناوبي
Group 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18
IA IIA IIIB IVB VB VIB VIIB VIII IB IIB IIIA IVA VA VIA VIIA VIIIA
Period
1 1
H
2
He
2 3
Li
4
Be
5
B
6
C
7
N
8
O
9
F
10
Ne
3 11
Na
12
Mg
13
Al
14
Si
15
P
16
S
17
Cl
18
Ar
4 19
K
20
Ca
21
Sc
22
Ti
23
V
24
Cr
25
Mn
26
Fe
27
Co
28
Ni
29
Cu
30
Zn
31
Ga
32
Ge
33
As
34
Se
35
Br
36
Kr
5 37
Rb
38
Sr
39
Y
40
Zr
41
Nb
42
Mo
43
Tc
44
Ru
45
Rh
46
Pd
47
Ag
48
Cd
49
In
50
Sn
51
Sb
52
Te
53
I
54
Xe
6 55
Cs
56
Ba
· 72
Hf
73
Ta
74
W
75
Re
76
Os
77
Ir
78
Pt
79
Au
80
Hg
81
Tl
82
Pb
83
Bi
84
Po
85
At
86
Rn
7 87
Fr
88
Ra
·· 104
Rf
105
Db
106
Sg
107
Bh
108
Hs
109
Mt
110
Uun
111
Uuu
112
Uub
113
Uut
114
Uuq
115
Uup
116
Uuh
117
Uus
118
Uuo
· Lanthanoids 57
La
58
Ce
59
Pr
60
Nd
61
Pm
62
Sm
63
Eu
64
Gd
65
Tb
66
Dy
67
Ho
68
Er
69
Tm
70
Yb
71
Lu
·· Actinoids 89
Ac
90
Th
91
Pa
92
U
93
Np
94
Pu
95
Am
96
Cm
97
Bk
98
Cf
99
Es
100
Fm
101
Md
102
No
103
Lr
[ یکشنبه بیست و هشتم شهریور 1389 ] [ 21:49 ] [ dr.nik ] [ ]
جدول تناوبي تخصصي
Group 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18
Period
1 1
H
2
He
2 3
Li
4
Be
5
B
6
C
7
N
8
O
9
F
10
Ne
3 11
Na
12
Mg
13
Al
14
Si
15
P
16
S
17
Cl
18
Ar
4 19
K
20
Ca
21
Sc
22
Ti
23
V
24
Cr
25
Mn
26
Fe
27
Co
28
Ni
29
Cu
30
Zn
31
Ga
32
Ge
33
As
34
Se
35
Br
36
Kr
5 37
Rb
38
Sr
39
Y
40
Zr
41
Nb
42
Mo
43
Tc
44
Ru
45
Rh
46
Pd
47
Ag
48
Cd
49
In
50
Sn
51
Sb
52
Te
53
I
54
Xe
6 55
Cs
56
Ba
* 71
Lu
72
Hf
73
Ta
74
W
75
Re
76
Os
77
Ir
78
Pt
79
Au
80
Hg
81
Tl
82
Pb
83
Bi
84
Po
85
At
86
Rn
7 87
Fr
88
Ra
** 103
Lr
104
Rf
105
Db
106
Sg
107
Bh
108
Hs
109
Mt
110
Ds
111
Rg
112
Uub
113
Uut
114
Uuq
115
Uup
116
Uuh
117
Uus
118
Uuo
*Lanthanoids * 57
La
58
Ce
59
Pr
60
Nd
61
Pm
62
Sm
63
Eu
64
Gd
65
Tb
66
Dy
67
Ho
68
Er
69
Tm
70
Yb
**Actinoids ** 89
Ac
90
Th
91
Pa
92
U
93
Np
94
Pu
95
Am
96
Cm
97
Bk
98
Cf
99
Es
100
Fm
101
Md
102
No

[ یکشنبه بیست و هشتم شهریور 1389 ] [ 21:48 ] [ dr.nik ] [ ]
راز پوست زیبای هالیوودیها در چیست؟
شاید این نکته که ستارگان هالیوودی از بالا رفتن سن و از دست دادن طراوت پوست خود ترسی ندارند سوال برانگیز باشد. و خواهان دانستن راز زیبایی پوست آنها باشیم. ما در اینجا این یکی ازاین رازها را با شما در میان می‌گذاریم.

بوتاکس چیست؟


بوتاکس نام اختصاری سم بوتولینیوم است. این سم قوی از یک نوع باکتری با نام کلوستیریدیوم بوتولینیوم ترشح می‌شود. تزریق مقدار کمی از این ماده به طور مستقیم در ماهیچه، فعالیت ماهیچه را کم کرده و خطوطی را که در نتیجه پرکاری آن روی صورت به وجود می‌آید، از بین می‌برد. درنتیجه صورت جوان‌تر، صاف‌تر و شاداب‌تر به نظر می‌رسد. بوتاکس در سال 1895 کشف شد و برای اولین بار در سال 1980 در علم پزشکی هنگام آزمایش تاثیرات آن بر رفع گرفتگی عضلات گردن مورد استفاده گرفت.


ادامه مطلب
[ یکشنبه بیست و هشتم شهریور 1389 ] [ 21:41 ] [ dr.nik ] [ ]
در مصرف سوسیس و كالباس احتیاط كنید
وقتی آب و نمك و برنج‌مان هزار اما و اگر دارد و خبر‌هایی در مورد نیترات و آرسنیك موجود در آنها، هر روز اعلام و تكذیب می‌شود ، سوسیس و كالباس و داستان‌هایی در مورد كیفیت ساخت شان مسلما باورپذیر می‌شود.
http://www.niksalehi.com/taghzie/khabar/1062133217134217181140241337316016370194244.jpg

جام جم : مثلا یك روز شنیده می‌شود سوسیس و كالباس را از تاج خروس، روده طیور و پسمانده‌های گوشت می‌سازند، روزی دیگر ایمیلی دریافت می‌كنی كه راویش قسم و آیه می‌خورد كه به چشم خودش دیده پشت كانتینر فرآورده‌های گوشتی، جسد پوست كنده حیوانات مختلف دیده است كه به سمت مراكز تولید سوسیس و كالباس و همبرگر می‌رفته است.


ادامه مطلب
[ جمعه بیست و ششم شهریور 1389 ] [ 23:27 ] [ dr.nik ] [ ]
توصیه های بنیاد جهانی تحقیقات سرطان در رابطه با تغذیه

توصیه های بنیاد جهانی تحقیقات سرطان در رابطه با تغذیه

1ـ تا سرحد امکان سعی کنید که بدون آنکه به مرحله لاغری برسید چربی اضافی بدن خود را کاهش دهید. شواهد قانع کننده موید آن است که اضافه وزناحتمال ابتلا به انواع سرطان را افزایش می دهد.
2ـ فعالیت بدنی حداقل 30 دقیقه در روز
3ـ از نوشیدن نوشابه های شکردار اجتناب کنید. از خوردن غذاهای پر کالری و پروسه شده خودداری کنید.
4ـ از انواع سبزیجات و میوه ها استفاده کنید. نان سبوس دار و غلات نه تنها احتمال ابتلا به سرطان را کاهش می دهد، بلکه به کاهش وزن نیز کمک می کند.
5ـ خوردن گوشت قرمز را محدود کنید. از مصرف گوشتهای پروسه شده (کالباس، سوسیس، ژامبون) تا حد امکان خودداری کنید. مصرف گوشت پخته شده حداکثر 500 گرم در هفته.
6ـ از مصرف هر گونه نوشابه الکلی خودداری کنید.
7ـ از مصرف غذاهای پرنمک یا کنسروهایی که نمک آلوده هستند خودداری نمایید.
8ـ از قرصهای ویتامین (Supplements)برای حفاظت خود در برابر ابتلای به سرطان استفاده نکنید.
9ـ توصیه می شود مادران در شش ماهه اول پس از زایمان فقط با شیر خود طفل را تغذیه کنند.
10ـ افرادی که تحت درمان سرطان قرار گرفته اند پس از اتمام دوره درمان مفاد پیشگیری را رعایت نمایند.

*** و در نهایت توصیه می شود سیگار نکشید.

[ جمعه بیست و ششم شهریور 1389 ] [ 11:49 ] [ dr.nik ] [ ]
ساختار های موجود در سلول ها

ساختار های موجود در سلول ها

قرار دادن کلمات (نام اندامک های سلولی) در جای مناسب

انیمیشن های زیست شناسی

برای دانلود بر روی عکس کلیک کنید.

[ پنجشنبه بیست و پنجم شهریور 1389 ] [ 22:32 ] [ dr.nik ] [ ]
انيميشن در مورد فتوسنتز

انیمیشن زیست شناسی

فتوسنتز

انیمیشن فتوسنتز

برای دانلود بر روی عکس کلیک کنید.

[ پنجشنبه بیست و پنجم شهریور 1389 ] [ 22:30 ] [ dr.nik ] [ ]
انيميشن فعاليت اكتين و ميوزين
gahnameh zistshenasi

Actin Myosin Crossbridge 3D Animation *

[ پنجشنبه بیست و پنجم شهریور 1389 ] [ 22:16 ] [ dr.nik ] [ ]
انيميشن در مورد فتوسنتز و زنجيره انتفال الكترون و كار ATPسنتازها
[ پنجشنبه هجدهم شهریور 1389 ] [ 14:13 ] [ dr.nik ] [ ]
سلول و اندامك ها

دید کلی

چون سلول قادر است همه اعمال یک موجود زنده را بطور کامل انجام دهد، بنابراین به عنوان واحد حیات محسوب می‌گردد. ولی از آنجا که همه بافتها و ارگانهای بدن از اجتماع سلولها تشکیل شده ، بطور مرسوم سلول را واحد ساختمان بدن نامیده‌اند. ماده حیاتی تشکیل دهنده سلول را پروتوپلاسم (Protoplasm) می‌نامند که عمده قسمت آن غیر از هسته سلول ، سیتوپلاسم ، محتویات هسته (Karyoplasm) می‌باشد. پروتوپلاسم بوسیله غشایی از محیط اطراف جدا شده است که آن را غشای سلولی یا cell membrane می‌نامند. پروتوپلاسم از آب ، الکترولیتها ، املاح و ماکرومولکولهای آلی مانند پروتئینها ، پلی ساکاریدها ، لیپیدها و اسیدهای نوکلئیک تشکیل شده است که محیط و بستر مناسبی را برای فعالیتهای سلول فراهم می‌کند.
ادامه مطلب
[ پنجشنبه هجدهم شهریور 1389 ] [ 0:22 ] [ dr.nik ] [ ]
,ويروسHIV
همواره نزد افراد راههاي انتقال ويروس HIV سوال برانگيز و
ابـهـام آمـيـز بـوده اسـت در ايـن مـقـالـه به تفصيل راههاي
انـتـقـال يـافـــتن اين ويروس و عواملي كه موجب انتقال آن
نميگردند شرح داده شده است.

ادامه مطلب
[ سه شنبه نهم شهریور 1389 ] [ 17:54 ] [ dr.nik ] [ ]
حقایقی اعجاب انگیزدرباره مغزانسان
سلام بر دوستان امروز مطالب جالبي در مورد مغز گذاشتم كه بيشتر عموميه ازدست ندينش .راستي نظريادتون نره.

آیـا تـا کنون اتـفاق افـتاده کـه در مـورد مـغز خود فکر کنید و

نسبت به عملکرد آن اظهار تعجب نمایید؟

در این مقاله قصد داریم تا شما را با چند نمونه از سحرآمیز
ترین حقایق موجود درمورد مغز شگفت انگیزتان آشنا کنیم.

- وزن طبیعی مغز یک انسان معمولی چیزی در حدود 1300
تا 1400 گرم می باشد، چیزی در حدود یک کیسه شکر.ادامه مطلب
[ سه شنبه نهم شهریور 1389 ] [ 17:48 ] [ dr.nik ] [ ]
جلبك

جلبک

تعریف جلبک= ریسه داران کلروفیل داری که غذای خود را از فتوسنتز به دست می آورند
ادامه مطلب
[ سه شنبه نهم شهریور 1389 ] [ 13:55 ] [ dr.nik ] [ ]
انيميشن در مورد سلول هاي جانوري
[ سه شنبه نهم شهریور 1389 ] [ 13:28 ] [ dr.nik ] [ ]
انيميشن در مورد سلول هاي گياهي
[ سه شنبه نهم شهریور 1389 ] [ 13:27 ] [ dr.nik ] [ ]
انيميشن در مورد آناتومي بدن
[ سه شنبه نهم شهریور 1389 ] [ 13:21 ] [ dr.nik ] [ ]
انيميشن در مورد بيوشيمي
[ سه شنبه نهم شهریور 1389 ] [ 13:19 ] [ dr.nik ] [ ]
مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ،